Çin Menşeli Alüminyum Folyo İthalatına Yönelik Damping Soruşturması Açıldı

Çin Menşeli Alüminyum Folyo İthalatına Yönelik Damping Soruşturması Açıldı

Çin menşeli ve 7607.11 ve 7607.19 tarife pozisyonlarında sınıflandırılan alüminyum şerit ve yapraklar için 2014 yılından beri yüzde 22 oranında dampinge karşı önlem uygulanmaktadır.

Söz konusu önlemin süresinin dolacak olması dolayısıyla ve dampingli ithalatın devam ettiği iddiasıyla Assan Alüminyum Sanayi ve Tic. A.Ş. tarafından nihai gözden geçirme damping soruşturması (NGGS) açılması talebiyle bir başvuru yapılmıştır. Söz konusu başvuru Panda Alüminyum A.Ş., İspak Esnek Ambalaj Sanayi A.Ş. ve Sinanlı Ambalaj San. ve Dış Tic. Ltd. Şti. firmaları tarafından da desteklenmiştir.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirme neticesinde iddialar Soruşturma açılması için yeterli bulunmuş ve başlatılan NGGS’nin Açılış Tebliği 25 Mayıs 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Soruşturmaya katılım sağlamak isteyen ithalatçı, üretici veya diğer ilgili tarafların Tebliğde belirtilen soru formlarını doldurarak 37 gün içinde sürece müdahil olmaları gerekmektedir.Bu makalenin uzunluğu 124 kelimedir.