Çin Menşeli Doldurulmuş Tel İthalatına Açılan Damping Soruşturması Tamamlandı

Çin Menşeli Doldurulmuş Tel İthalatına Açılan Damping Soruşturması Tamamlandı

11 Şubat 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ ile Çin menşeli adi metallerden doldurulmuş tel ithalatına yönelik açılan damping nihai gözden geçirme soruşturması (NGGS) tamamlandı. ÇHC menşeli ürünlere yönelik önlemin yürürlükten kalkması durumunda dampingin ve zararın devam etmesinin veya yeniden meydana gelmesinin muhtemel olduğu saptanmıştır.

Soruşturma, yerli üretici Oerlikon Kaynak Elektrodları ve Sanayi A.Ş. tarafından gerçekleştirilen başvuruya istinaden başlatılmıştı. Bu kapsamda Çin menşeli 8311.20.00.00.00 GTİP’i altında sınıflandırılan “adi metallerden içi doldurulmuş teller (elektrikli ark kaynağı yapmak için)” tanımlı eşya için damping soruşturması yürütüldü.

28 Şubat 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Tebliğe göre Çin menşeli ürünlere yönelik önlemin yürürlükten kalkması durumunda dampingin ve zararın devam etmesinin veya yeniden meydana gelmesinin muhtemel olduğu saptandı. Buna göre CIF bedelin yüzde 21,12’si ila 28,87 arasında değişen oranlarda uygulanan mevcut önlem 5 yıl daha uygulanmaya devam edilecek. 


Bu makalenin uzunluğu 130 kelimedir.