Çin Morityus Serbest Ticaret Anlaşması İmzalandı

Çin Morityus Serbest Ticaret Anlaşması İmzalandı

Çin ve Morityus 17 Ekim 2019 tarihinde 2017 yılından beri müzakereleri devam eden Serbest Ticaret Anlaşması’nı (STA) imzaladı.

Söz konusu Anlaşma Çin’in 17. STA’sı olmakla beraber bir Afrika ülkesi ile akdettiği ilk serbest ticaret anlaşması olma özelliği taşıyor. STA kapsamında mal ve hizmet ticaretinin yanında yatırımlar ve ekonomik işbirliği ile ilgili kapsamlı düzenlemeler de bulunuyor.

Mal ticaretinde Çin tüm tarife satırlarının yüzde 96.3’ünü , Morityus ise 94.2’sini oluşturan ürünlerde gümrük vergilerini sıfırlayacak.

Çin Morityus’a en fazla demir-çelik ürünleri, tekstil ve hafif sanayi ürünleri ihraç ederken söz konusu ülkeden de şeker ithal ediyor.

Hizmet ticaretinde de iki ülke karşılıklı olarak piyasalarını birbirlerine tamamen açma taahhüdünde bulunurken Morityus’un özellikle iletişim, eğitim, finans, turizm, kültür, ulaştırma ve geleneksel Çin tıbbı başta olmak üzere 130 alt sektörünü Çinli firmalara açmasının iki ülke arasındaki hizmet ticaretinde önemli bir hareketlilik doğurması bekleniyor.

Türkiye’nin de Morityus’la STA’sının bulunması, Türkiye’nin yoğun olarak koruduğu sektörlerde trafik sapması ihtimalini ve yakından takip edilmesi zorunluluğunu beraberinde getiriyor.  


Kaynak:XinHuaNet

Bu makalenin uzunluğu 153 kelimedir.