Çin Petrol Ticaretinde ABD'nin İran Yaptırımlarına Uymayı Reddetti

Çin Petrol Ticaretinde ABD'nin İran Yaptırımlarına Uymayı Reddetti

ABD, İran'a karşı uygulamaya başladığı yaptırımların Çin tarafından da uygulanması için yürüttüğü ikna çalışmalarından sonuç elde edemedi. Ancak, müzakerelerde Çin'in İran'dan gerçekleştirdiği ham petrol ithalatını artırmamayı taahhüt ettiği bildiriliyor.

6 Ağustos 2018 itibariyle yürürlüğe giren yaptırımların birinci etabı için, ABD Hazine yetkilileri uzunca bir süredir dünyanın önde gelen ekonomileri arasında mekik diplomasisi yürüterek İran'a karşı yaptırımlarının bu ülkeler tarafından da uygulanmasını talep ediyor.

ABD, yaptırımlarının başarısı için özellikle 4 Kasım 2018 itibariyle İran'ın petrol ticaretini bitirmeyi hedeflese de, konunun uzmanları bunun realist bir hedef olmadığı konusunda birleşiyor.

Güney Kore ve Japonya gibi önemli petrol alıcısı ülkeler ABD'nin telkinlerinin etkisiyle İran'dan yaptıkları petrol alımlarında ciddi indirimlere gitmeye başlamasına karşın dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı ve İran'ın en önemli ticari partneri olan Çin ise kendi ekonomik gerekliliklerinin bir sonucu olarak tek taraflı ambargo ve kısıtlamalara karşı olduğunu, BM gibi uluslararası kuruluşlarca alınacak önlemlerin meşruiyet ve etkililik açısından daha uygun olacağını savunuyor.

Kaynak: Bloomberg

Bu makalenin uzunluğu 149 kelimedir.