Çin Üç Ülkeden Yapılan Bazı Çelik Ürünleri İthalatına Anti-Damping Soruşturması Başlattı

Çin Üç Ülkeden Yapılan Bazı Çelik Ürünleri İthalatına Anti-Damping Soruşturması Başlattı

Çin, son beş yıldır yürürlükte olan anti-damping vergisinin devamını sağlamak üzere Japonya, Güney Kore ve Avrupa Birliği'nden ithal edilen tane konumlu yassı elektrik çeliği için anti-damping gözden geçirme soruşturması başlattı.

Soruşturma, Çin Baoshan Demir ve Çelik ve Pekin Shougang biriminin, anti-damping vergilerinin sona ermesinin daha fazla dampinge yol açabileceği ve yerel çelik sektörüne zarar verebileceği gerekçesiyle Mayıs ayında yaptıkları başvuruya istinaden açıldı.

JFE Steel, Nippon Steel & Sumitomo Metal dahil olmak üzere Japon çelik üreticileri, Soruşturma süresince daha önce olduğu gibi yüzde 39 ila 45,7 arasında değişen oranlarda anti-damping vergisi ödemeye devam ederken, AB için bu oranlar yüzde 46,3 ve Kore içinse 37,3 olarak uygulanacak.

Çin Ticaret Bakanlığı, POSCO'nun fiyat taahhüt anlaşmasını da uzatacağını açıklarken Birleşik Krallık menşeli ürünlerdeki anti-damping önlemlerini tamamen kaldırdığını duyurdu.

Karbon çeliğinden daha pahalı olan yönlendirilmiş elektrik çeliği veya yönlendirilmiş silikon çelik transformatörlerde kullanılıyor. Dünyanın en büyük çelik üreticisi olan Çin, 2020 yılında yaklaşık 1,6 milyon ton yönlendirilmiş elektrikli çelik üretimi gerçekleştirdi. 

Kaynak: CNBC


Bu makalenin uzunluğu 154 kelimedir.