Çin Yarı Mamul Çelik İthalatında Rekor Kırıyor

Çin Yarı Mamul Çelik İthalatında Rekor Kırıyor

Çin’in Temmuz ayındaki yarı mamul çelik ithalatı, bir önceki yıla göre on kattan fazla artarak 2016'dan bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.

Geçtiğimiz hafta açıklanan gümrük verilerine göre ulaşılan bu yüksek düzeydeki ithalatta temel belirleyicilerin uluslararası piyasalardaki düşük fiyatlar ve yurtiçindeki güçlü talep olduğu değerlendiriliyor.

Çin Gümrük İdaresi tarafından açıklanan verilere göre, dünyanın en büyük çelik üreticisi konumundaki ülke geçen ay 2,46 milyon ton yarı işlenmiş çelik ürün ithal etti. Bir önceki aya göre yüzde 4,2’lik artış Ocak 2017'ye kadar giden gümrük veritabanı kayıtlarındaki en yüksek aylık toplam olarak kayıtlara geçti.

Hindistan'dan Temmuz ayında 660.851 ton olarak gerçekleşen ithalat toplam çelik ithalatının yüzde 27’sini oluştururken Rusya'dan yapılan 479.044 tonluk ithalatsa yüzde 20'lik kısmı oluşturdu.

Artan ithalat, Çin’in ekonomik canlandırma yatırımları ve toparlanmaya başlayan imalat sektörünün ardından Çin altyapı projelerine yönelik güçlü çelik talebiyle desteklendi. Yarı işlenmiş çeliğe ek olarak, nihai çelik ürün ithalatı da Temmuz ayında artış gösterdi. 

Kaynak: Nasdaq


Bu makalenin uzunluğu 145 kelimedir.