Corona Virüs Sonrası Türk Tekstil-Konfeksiyonuna Yönelik Talep Artıyor

Corona Virüs Sonrası Türk Tekstil-Konfeksiyonuna Yönelik Talep Artıyor

Corona virüsünün Çin’deki yayılımının durdurulamamasına bağlı olarak bu ülkeden ürün tedarik eden ülkeler hızlı bir şekilde alternatif tedarikçiler bulma yoluna gidiyor.

Reuters haberine göre Çin’de üretim yaptıran birçok perakendeci tekstil-konfeksiyon için Türkiye’yi en önemli alternatif olarak görmeye ve görüşmelerini hızlandırmaya başladı. Sektörün önde gelen iki yöneticisine dayandırılan habere göre son dönemde Türkiye’ye kaydırılacak sipariş miktarı 2 milyar doların üzerine çıktı.

Virüsten kaynaklı ölümlerin Çin’de binli sayılara ulaşmasıyla üretimini durduran fabrikaların çok daha hızlı şekilde artması ve bu tesislerin kapalı kalacağı sürenin öngörülemediği ifade ediliyor.

Moda sektöründeki birçok büyük perakendeci grup bu duruma bağlı olarak başta Türkiye olmak üzere Bangladeş ve Vietnam’ı alternatif tedarik merkezleri olarak görüyor.

Daha önce Türkiye ile çalışan ancak fiyata bağlı olarak Çin’e kayan birçok alıcının yanı sıra yeni birçok grubun da Türkiye ile çalışmaya başlayacağının belirgin olduğu bu dönemin bir fırsatçılıktan ziyade uzun soluklu ilişkilerin kurulduğu bir dönem olarak değerlendirilmesi büyük önem taşıyor.

Kaynak:Reuters

Bu makalenin uzunluğu 143 kelimedir.