Dampinge Karşı Önlem Süresi Biten ve Bitecek Ürünler Listesi Açıklandı

Dampinge Karşı Önlem Süresi Biten ve Bitecek Ürünler Listesi Açıklandı

31 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Tebliğde dampinge karşı önlem süresi biten veya Temmuz-Kasım 2020 döneminde bitecek ürünler listesi yayımlandı.

Buna göre 4410.12 Gümrük Tarife Pozisyonunda (GTP) sınıflandırılan yönlendirilmiş lifli levha (OSB) ile 580632.90 GTP’li cırt bantların ithalinde uygulanan dampinge karşı önlemler 13 Kasım 2019 tarihi itibariyle yürürlükten kalktı.

Aynı Tebliğ’de ilan edilen 22 ürün grubunda ise yerli üreticiler tarafından bir gözden geçirme başvurusu olmaması halinde mevcut önlemlerin Temmuz-Kasm 2020 döneminde yürürlükten kalkacağı duyuruldu.

Bu ürünler arasında kraftlayner kağıtlar, polivinil klorür, silindirli ve soğuk hava deposuna mahsus olan kapı kilitleri, bisiklet ve motosikletlerde kullanılan kauçuktan iç ve dış lastikler, tekerlekler ve bunların aksam parça aksesuarları, plastik maddelerden sıvı mürekkepli bilyalı kalemler, polietilen tereftalat, kaynak makineleri ve temperli emniyet camları bulunuyor.

Adı geçen ürünler için mevcut önlemin devam edebilmesi için yerli üreticilerin usulüne uygun bir damping nihai gözden geçirme açılış soruşturması başvurusu yapması gerekiyor.


Bu makalenin uzunluğu 140 kelimedir.