DTÖ Küresel Ticarete İlişkin Beklentilerini İçeren Bir Rapor Yayımladı

DTÖ Küresel Ticarete İlişkin Beklentilerini İçeren Bir Rapor Yayımladı

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), koronavirüs salgınından dünya ticaretinin nasıl etkilenebileceğinin inceleyen bir Rapor yayımladı.

Rapora göre salgın nedeniyle küresel ticaretin bu yıl yüzde 13 ila yüzde 32 arasında düşmesi bekleniyor. Küresel ticarette bu yıl yaşanması beklenen düşüşün, 2008-2009 Küresel Finansal Kriz döneminde yaşanandan daha yüksek olacağı belirtilirken düşüşün salgının daha önce benzeri görülmemiş olmasının doğurduğu belirsizlikle ilgili olduğu ifade edildi.

Ticaret hacimlerinde tüm bölgelerde bu yıl çift haneli düşüşlerin yaşanacağı, Kuzey Amerika ve Asya'dan yapılan ihracatın ise bundan en çok etkileneceği vurgulanan Raporda, özellikle elektronik ve otomotiv ürünleri olmak üzere sofistike değer zincirlerine sahip sektörlerde daha büyük düşüşlerin beklendiği vurgulandı.

Ulaşım ve seyahat kısıtlamalarına bağlı olarak hizmet sektörünün de en büyük olumsuzluk yaşayan sektörler arasında olacağına dikkat çekilirken şu anda alınan kararların toparlanma ve küresel büyüme beklentisinin şeklini ve hızını belirleyeceği belirtildi.Bu makalenin uzunluğu 129 kelimedir.