DTÖ Üyeleri ABD’nin AB’ye Misilleme Hakkını Onayladı

DTÖ Üyeleri ABD’nin AB’ye Misilleme Hakkını Onayladı

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) 2 Ekim 2019 tarihli Panel Kararı ile Avrupa Birliği (AB) tarafından Airbus’a verilen sübvansiyonlar sebebi ile ABD’nin yıllık bazda yaklaşık 7.5 milyar dolar zarar gördüğüne hükmedilmişti.

Nihai olan ve temyizi bulunmayan Karar ile AB tarafından verilen sübvansiyonların Boeing firmasının sivil havacılık taşıtlarının satışlarına zarar verdiği ve Boeing’in geniş gövdeli araçlarının AB, Avustralya, Çin, G.Kore, Singapur ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne ihracatını engellediği sonucuna varılmıştı.

DTÖ üyeleri Anlaşmazlıkların Halli Mekanizması çerçevesindeki 14 Ekim 2019 tarihli toplantıda ABD’nin AB’ye karşı misilleme hakkını onaylayarak bu amaçla alınacak tarife artışlarının yolunu açtı.

ABD Ticaret Temsilcisi tarafından yapılan açıklamaya göre ABD tarafından 18 Ekim 2019 tarihinden başlayarak belirli ürünlere ilave vergi uygulanacağı, bu konuda Amerika’nın işgücüne fayda sağlayacak şekilde çözümlenmesi amacıyla AB ile de müzakerelere başlanmasının beklendiği belirtilmektedir.

Buna göre, “haksız” sübvansiyon verdiği tespit edilen AB ülkelerine karşı; sivil hava taşıtları için yüzde 10; tekstil ve hazır giyim ürünleri, el aletleri, basılı ürün, dondurulmuş et ürünü, zeytin ve zeytin ürünleri, likör, peynir, yoğurt, çeşitli meyveler ve meyve suları, tereyağı, deniz ürünleri, elektromekanik aletler, domuz ürünleri, sebze suları vb. ürünlerde ise yüzde 25 olmak üzere toplamda 15 farklı başlık altında ilave gümrük vergileri uygulanması öngörülmektedir.  


Kaynak:DTÖ


Bu makalenin uzunluğu 190 kelimedir.