Dünya Genelinde Uygulanan Ticareti Kısıtlayıcı Önlemler Rekor Seviyelere Ulaşıyor

Dünya Genelinde Uygulanan Ticareti Kısıtlayıcı Önlemler Rekor Seviyelere Ulaşıyor

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Ticaret Gözden Geçirme Organı tarafından hazırlanan yıl ortası raporuna göre dünya genelinde uygulanan ticareti kısıtlayıcı önlemler rekor seviyeye ulaştı.

2018 Ekim-2019 Mayıs aylarını kapsayan dönemde küresel olarak uygulanan ithalat kısıtlamalarının 339.5 milyar dolarlık bir ticaret hacmini kapsadığı ve önlemlerin büyük bölümünün G-20 ülkeleri tarafından hayata geçirildiği vurgulandı.

Dünya ticareti açısından alarm zillerinin çalmasına yol açan korumacılık eğilimin bir göstergesi olarak görülen bu önlemler tarihsel olarak da en yüksek seviyeleri işaret ediyor.

Rapora konu dönemde DTÖ üyesi ülkeler tarife artışı, ithalat yasaklaması, korunma önlemleri, ithalat ve ihracat vergileri şeklinde 38 yeni kısıtlayıcı önlemi uygulamaya başladı. Halen konsültasyonu devam eden yeni önlemlerin de devreye girmesi ile ülkeler arasındaki korumacılık eğiliminin artarak sürmesi bekleniyor.

Rapor döneminde açılan 14 ticaret politikası savunma araçları soruşturmasının 2012 yılından beri en düşük düzeye gerilemesi ise ithalatı kısıtlamak isteyen ülkelerin daha geniş alanları etkileyen ve etki doğurucu genel düzenlemelere yöneldiklerinin bir göstergesi olarak görülüyor.

Bu makalenin uzunluğu 148 kelimedir.