Elektrikli Duvar Saatleri Damping Soruşturması Tamamlandı

Elektrikli Duvar Saatleri Damping Soruşturması Tamamlandı

Bilindiği gibi Çin menşeli elektrikli duvar saatleri için 2001 yılından beri adet başına 2,10 dolar dampinge karşı önlem uygulanmaktadır.

Söz konusu Önlem iki defa uzatılmış, devamı için de 5 Ekim 2018 tarihinde bir nihai gözden geçirme damping soruşturması (NGGS) açılmıştır.

Aypaş Elektronik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. tarafından yapılan ve Çevikel Saat Sanayi ve Dış Ticaret Ltd. Şti., Akhan Plastik Kalıp ve Hediyelik Eşya Sanayi Tic. Ltd. Şti., Tür-Mak Makine Sanayii ve Ticaret A.Ş., Ayanoğlu Dayanıklı Tüketim Malları İletişim Saatçilik Bijuteri Oyuncak ve Reklam İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti. firmaları tarafından desteklenen başvuruya istinaden açılan NGGS, Çin menşeli 9105.21.00.00.00 gümrük tarife istatistik pozisyonunda sınıflandırılan elektrikle çalışan duvar saatlerini kapsamıştır.

23 Mayıs 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Tebliğ ile Soruşturma tamamlanarak sonuçları ilan edilmiştir. Alınan karara göre Çin Halk Cumhuriyeti menşeli elektrikli duvar saatleri ithalatında uygulanmakta olan dampinge karşı önlem CIF bedelin yüzde 23 ü şeklinde uygulanmaya devam edilecektir.


Bu makalenin uzunluğu 149 kelimedir.