Endonezya ve Hindistan’dan Yeni Korunma Önlemi Soruşturmaları

Endonezya ve Hindistan’dan Yeni Korunma Önlemi Soruşturmaları

Endonezya ve Hindistan Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) yaptıkları 15 Kasım 2019 tarihli bildirimlerle früktoz şurubu ve izopropil alkol ithalatına yönelik Korunma Önlemleri Soruşturması başlattıklarını duyurdu.

Endonezya’nın früktoz şurubu ithalatına başlattığı Soruşturmada ilgili taraf olarak kabul edilmek için ilgililerin 13 Kasım 2019 tarihinden itibaren 15 gün içinde hem elektronik hem de yazılı başvuru yapmaları gerekiyor. Başvurularının alınması akabinde 10 Aralık 2019 tarihinde kamu dinleme toplantısı düzenlenecek.

Hindistan’ın izopropil alkol ithalatına başlattığı Soruşturmada ise ilgili taraf olarak kabul edilmek için ilgililerin 4 Kasım 2019 tarihinden itibaren 30 gün içinde Ticaret Politikası Önlemleri Genel Müdürlüğü’ne (DGTR) başvurmaları gerekiyor.

Bilindiği üzere korunma önlemleri soruşturmaları damping soruşturmalarının aksine firma bazında yürütülmüyor ve DTÖ üyesi bir ülke ciddi zarar veya zarar tehdidi gibi durumlarda üreticilerini ithalatın yıkıcı etkisinden korumak için geçici nitelikli korunma önlemi alabiliyor.


Bu makalenin uzunluğu 126 kelimedir.