Farklı Sektörlerden Birçok Ürün Grubuna İlave Gümrük Vergisi Getirildi

Farklı Sektörlerden Birçok Ürün Grubuna İlave Gümrük Vergisi Getirildi

28 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Kararla Covid-19 salgınının Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması ve yerli sanayinin artan ithalat baskısına karşı korunması amacıyla sanayi sektörü kuruluşları ve firmalardan gelen talepler de dikkate alınarak bazı ithal ürünlerde ilave gümrük vergisi (İGV) uygulanmasına karar verildi.

İGV getirilen ürünler arasında tekstil, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleri, pompalar, gemi vinçleri, römorklar, kord bezi, sitrik asit, camlar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, kar küreyiciler, fırınlar, davlumbazlar, demir çelikten eşya, kablolar, kıymetli süs eşyası gibi dört yüzün üzerinde ürün grubu bulunuyor.

Yapılan düzenlemeye göre İGV yüzde 2 ila 30 arasında değişen oranlarda alınacak ve 28 Haziran - 30 Eylül 2020 tarihleri arasında farklı; 1 Ekim 2020 tarihinden itibarense farklı bir oran söz konusu olacak.

Kararın yayımlanmasını takip eden 15 günlük geçiş sürecinde beyannamesi tescil edilen ürünlerin ithalinde nispeten indirimli olan vergi oranları uygulanacak.


Bu makalenin uzunluğu 148 kelimedir.