Fas Türk Menşeli Tekstil Ürünlerine Uyguladığı Gümrük Vergilerini Yine Artırdı

Fas Türk Menşeli Tekstil Ürünlerine Uyguladığı Gümrük Vergilerini Yine Artırdı

Fas, Türkiye’den ithal ettiği tekstil ürünlerindeki gümrük tarifelerini yeniden artırma kararı aldı. 27 Temmuz 2020 tarihli Karar ile yerli tekstil endüstrisinin desteklenmesi amaçlanıyor. Fas Ekonomi Bakanlığı'na bağlı Gümrük ve Dolaylı Vergiler İdaresi tarafından yapılan açıklamada yeni gümrük vergisi oranının yüzde 36 olduğu duyuruldu.

Gümrük Vergisini artırma kararını özellikle COVID-19 salgını sırasında yerel üretimi teşvik etmek amacıyla alan Fas, bu korumacı önlemle aynı zamanda yerli ürünlerle güçlü bir şekilde rekabet eden tekstil ürünlerinin ithalatını da sınırlamayı hedefliyor.

Bilindiği gibi Fas uzun süredir, Türkiye ile 2004 yılında imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) aleyhine işlediğini iddia ederek revizesini istiyor. Fas'ın talebi bu yılın Şubat ayında Türkiye tarafından kabul edilerek STA’yı gözden geçirme görüşmeleri başlatılmasına karşın küresel pandemi dolayısıyla müzakereler şu an askıda tutuluyor.

Fas’ın özellikle LC Waikiki, Koton ve DeFacto gibi giyim markaları ile BİM gibi market zincirlerinin iş modellerini değiştirmesini ve üretimlerini Fas’a kaydırmalarını talep ettiği biliniyor.

Tekstil ürünleri, Türkiye’nin 2018 yılında Fas’a toplam 2.24 milyar dolarlık ihracatının yaklaşık yarısını oluşturuyor. Geçen yıl bu ürünlere Fas'ın uyguladığı vergi oranı sıfırken, oran kademeli şekilde önce yüzde 27’ye son Kararla da yüzde 36’ya çıkarıldı.  

Kaynak: MoroccoWorldNewsBu makalenin uzunluğu 179 kelimedir.