Fas, Türkiye’nin STA Revizesini Kabul Ettiğini Açıkladı

Fas, Türkiye’nin STA Revizesini Kabul Ettiğini Açıkladı

Fas Ticaret Bakanı tarafından yapılan açıklamada Türkiye ile aralarındaki Serbest Ticaret Anlaşmasının (STA) revizesi konusunda Türkiye’nin kendi önerilerini kabul ettiği bildirildi.

2004 yılında imzalanan Anlaşma’nın Fas aleyhine işlediği ve iki ülke ticaretinin asimetrik şekilde geliştiği yolunda Fas yerli üreticilerinin yoğun şikayetleri sonucunda, Fas Hükümeti de STA’nın tadili konusunda girişimlerini yoğunlaştırmıştı.

Revize müzakerelerinin Faslı üreticilerin en çok şikayet ettikleri sektörler olan tekstil-konfeksiyon, demir-çelik ve ev aletleri konusunda yoğunlaşması bekleniyor. Ayrıca, Türkiye tarafından Fas ürünlerine karşı uygulanan ayrımcı muameleler ile bürokratik engellerin ciddi şekilde gündeme getirileceği ifade ediliyor.

Fas istatistiklerine göre ikili ticaret 2018 yılında 1.8 milyar dolayında Fas aleyhine ticaret açığı verdi. Sektör temsilcilerinde, Türkiye’den yapılan ithalata bağlı olarak tekstil sektöründeki işten çıkarmaların 2017 yılında 44 bini aştığı iddia ediliyor.

Kaynak: Fibre2Fashion


Bu makalenin uzunluğu 117 kelimedir.