Fas'a İhraç Edilecek Sanayi Ürünlerdeki Uygunluk Kontrolü Uygulamaları

Fas'a İhraç Edilecek Sanayi Ürünlerdeki Uygunluk Kontrolü Uygulamaları

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan bir bildirimde Fas’a gerçekleştirilecek sanayi ürünleri ihracatındaki uygunluk denetimleri konusunda yeni gelişmelere yer verildi.

Bilindiği gibi, Fas’a ithal edilen sanayi ürünlerinin yerel mevzuat çerçevesinde uygunluk kontrolleri 1 Şubat 2020 tarihinden itibaren dış kaynak kullanılarak gerçekleştirilmeye başlandı. Bu amaçla, Fransız Bureau Veritas, Alman TUV Rheinland ve İspanyol Applus Fomento firmaları ile anlaşma yapılarak kontrole tabi olan sanayi ürünlerinin ithalatçıları tarafından anlaşmalı şirketlerden sağlanan uygunluk sertifikalarının ibrazı zorunlu hale getirildi.

En son yapılan düzenleme ile uygunluk sertifikası düzenleyebilecek firmalar arasına “Analysis and Control Laboratory” (ACLAB), SGS Maroc ve Intertek Labtest firmaları da eklendi.

Otomobil yedek parçaları (lastikler, aküler, fren aksesuarları, camlar, filtreleme elemanları, mekanik kontrol kablosu, yaprak yaylar ve iç lastik), inşaat malzemeleri (seramik fayans, çimento, sızdırmazlık levhaları, sıhhi ürünler, musluklar, plastik borular, filmaşin ve inşaat demiri, boya), ahşap paneller, gazlı ısıtıcılar, gazlı su ısıtıcıları, iş kıyafetleri dışındaki giyim ürünleri, ayakkabılar, cep telefonları için şarj cihazları, devre kesiciler, battaniyeler, halılar, duvardan duvara halı kaplamaları, döşemelik kumaşlar, bebek bezi, tıbbi olmayan korunma maskeleri ve okul defterleri ürünlerinin uygunluk kontrollerinin Fas gümrük kontrol noktalarında, bu ürünler dışında kalan sanayi ürünlerinde ise uygunluk kontrollerinin çıkış ülkelerinde gerçekleştirilmesi gerekiyor. 


Bu makalenin uzunluğu 184 kelimedir.