Fas’a İhracatta Sevk Öncesi İnceleme Uygulamalarına Tabi Ürünlerin Kapsamı Artırılıyor

Fas’a İhracatta Sevk Öncesi İnceleme Uygulamalarına Tabi Ürünlerin Kapsamı Artırılıyor

Fas gümrük noktalarında gerçekleştirilen bazı sanayi ürünleri ithalatındaki uygunluk kontrollerinde aşamalı olarak sevk öncesi incelemenin payı artırılıyor.

Başlatılan yeni bir uygulama ile 1 Şubat 2020 tarihinden itibaren Fas Sanayi, Ticaret ve Ekonomi Bakanlığı, sevk öncesi inceleme konusunda Fransız Bureau Veritas, Alman TUV Rheinland ve İspanyol ApplusFomento firmalarını yetkilendirdi. Uygulamada oluşabilecek sıkıntıların azaltılması için de önce 20 Nisan 2020 tarihine kadar geçiş dönemi tanındı, sonrasında ise bu geçiş dönemi COVID-19 sebebiyle 20 Haziran 2020 tarihine uzatıldı.

Rabat Ticaret Müşavirliğinden yapılan bir bildirimde yetkilendirilmiş firmalarla yapılan görüşmelerde uygulama listelerinde güncellemeler yapılabildiğinin anlaşıldığı belirtilmektedir. Aynı bildirimde ihracatçı firmalarımızın bu listeleri ürün kodları ile kontrol ederek ihraç edecekleri ürünlerin uygunluk kontrollerinin ülkemizde mi yoksa Fas’ta mı gerçekleştirileceği konusunda bilgi sahibi olabileceği ifade edilmektedir.

Kontrolü ülkemizde yapılması gereken ürünler listesine buradan; Fas varış noktasında kontrol edilecek ürünler listesine ise buradan ulaşılabilmektedir. Fas'a ihracat işlemlerinde sorun yaşanmaması için konuya önem göstermeleri firmalarımızın kendi yararınadır. 

Bu makalenin uzunluğu 145 kelimedir.