Gümrük Beyannamelerinden Ücret Alınması

Gümrük Beyannamelerinden Ücret Alınması

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Mersin Gümrük Müşavirleri Dernekleri Ticaret Bakanlığı’na ortak olarak gönderdikleri bir yazıda kağıtsız beyanname uygulaması kapsamında beyanname ücreti şeklinde bir ücretin alınmamasını talep etmişti.

6 Ağustos 2019 tarihli talep yazısında UYAP ve Maliye Bakanlığı’na ödenen vergiler için kullanılan sistemden ücret alınmadığı dile getirilerek kağıtsız beyanname uygulamasının da bu sistemler gibi ücretsiz olarak uygulanması talep edildi.

Bakanlık tarafından verilen 9 Ağustos 2019 tarihli cevabi yazıda halihazırda basılı beyanname ve devam formlarının satışının da devam ettiği mükerrer bir ücret tahsilinin söz konusu olmadığı belirtildi.

19 Temmuz 2019 tarihli Genelge ile "e-ihracat", "e-ithalat" beyannameleriyle ilgili uygulamanın başladığı, yükümlülerin ilgili bankalara bedel yatırdıktan sonra ayrıca ıslak imzalı belge vermesine gerek kalmaksızın BİLGE Sistemi üzerinden beyanname işlemlerinin yapılmasının mümkün olduğu ifade edildi.Bu makalenin uzunluğu 118 kelimedir.