Güneş Paneli İthalatındaki Gözetim Uygulamasında Değişiklik Yapıldı

Güneş Paneli İthalatındaki Gözetim Uygulamasında Değişiklik Yapıldı

14 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Tebliğle güneş modül ve panellerinde yürürlükteki gözetim uygulamasında değişikliğe gidildi. Yapılan değişikliğe göre 8541.40.90.00.14 GTİP altında sınıflandırılan fotovoltaik (solar) modül ve panellerin ithalatında kilogram başına 25 ABD doları tutarında gözetim fiyatı uygulanacak.

Belirlenen yeni eşik fiyatın altındaki ithalat talepleri için Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü'nden gözetim belgesi alınması gerekiyor. Gözetim belgesi olmadığı halde beyan edilen kıymetin ilgili tebliğde belirtilen kıymete ulaşmaması durumunda, yükümlü ek beyan ile ithal eşyasının kıymetinin ilgili tebliğde belirtilen kıymete ulaşmasını sağlarsa eşyanın serbest dolaşıma girişinde Gözetim Belgesi aranmıyor. Ancak bu şekilde işlem yapmasına karşın kıymet artırımına karşı dava açtığı tespit edilen yükümlülerin Gözetim Belgesini ibraz etmesi zorunlu tutuluyor.

2015 yılında başlatılan gözetim uygulamasında sıklıkla değişiklik yapılıyor. İlk yayımlandığında kilogram başına 35 dolar olarak belirlenen gözetim tutarı 2017 yılında metrekare başına 300 dolara çevrilmişti. En son yayımlanan Tebliğle ölçü birimi tekrar en baştaki kilograma dönüştürülürken 35 dolardan 25 dolara indirilmiş oldu.

Sektör temsilcilerince yapılan değerlendirmelerde kilogramdan metrekareye geçilirken güneş enerjisi yatırımcılarının gözetim bedeli masrafının yüzde 25 düzeyinde azaltıldığı; ince film ve kristalin paneller arasındaki gözetim bedeli farkının da birbirine yaklaştığına dikkat çekilmişti.


Bu makalenin uzunluğu 179 kelimedir.