Güney Afrika Demir ve Alaşımsız Çelik Ürünleri İthalatına Korunma Önlemi Soruşturması Açtı

Güney Afrika Demir ve Alaşımsız Çelik Ürünleri İthalatına Korunma Önlemi Soruşturması Açtı

Güney Afrika, Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) yaptığı 23 Haziran 2020 tarihli bildirimle bazı demir ve alaşımsız çelik ürünleri ithalatına yönelik Korunma Önlemi Soruşturması başlatıldığını duyurdu. Soruşturma, Ticaret Politikası Önlemleri-I tarafından yürütülecek.

Soruşturma kapsamındaki ürünler “Demir, alaşımsız çelikten U, I, H, L ve T bölümleri, sıcak haddelenmiş, sıcak çekilmiş veya sıkıştırılmış, 80 mm veya daha fazla yükseklikte ve diğer açı, şekil ve demir bölümlerinden daha fazla işlenmemiş veya alaşımsız çelik, sıcak haddelenmiş, sıcak çekilmiş veya haddelenmiş malzemeden daha fazla işlenmemiş ürünler” şeklinde tanımlandı.

İlgili taraf olarak kabul edilmek isteyen tüm tarafların Soruşturmanın başlangıç tarih olarak duyurulan 19 Haziran 2020 tarihinden itibaren 20 gün içinde Soruşturmaya müdahil olma iradelerini bildirmeleri ve soru formu talep etmeleri gerekiyor. Tarafların talebi üzerine kamu dinleme toplantısı da tertip edilebilecek.

Bilindiği üzere korunma önlemleri soruşturmaları damping soruşturmalarının aksine firma bazında yürütülmüyor ve DTÖ üyesi bir ülke ciddi zarar veya zarar tehdidi gibi durumlarda üreticilerini ithalatın yıkıcı etkisinden korumak için geçici nitelikli korunma önlemi alabiliyor.


Bu makalenin uzunluğu 153 kelimedir.