Güney Kore Menşeli DOTP İthalatına Önlemlerin Etkisiz Kılınması Soruşturması Açıldı

Güney Kore Menşeli DOTP İthalatına Önlemlerin Etkisiz Kılınması Soruşturması Açıldı

19 Mart 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ ile Güney Kore menşeli bazı kimyasalların ithalatının Dioktil Tereftalat (DOTP) için halen uygulanmakta olan damping önlemini etkisiz kıldığı gerekçesiyle bir Soruşturma açıldı.

Açılan ÖEK Soruşturması 3812.20.90.00.00 GTİP'te sınıflandırılan ve Güney Kore'den ithal edilen plastikleri dayanıklı hale getirmede kullanılan diğerleri tanımlı stabilizatör bileşikleri kapsıyor.

Mevcut damping önlemini, karışım veya bileşikler haline getirerek aşma yolunda çabaların olduğu yönündeki iddialar Bakanlık tarafından ciddi bulunarak Soruşturma açılmasına karar verilirken, Bakanlığa başvuru yerli üreticiler Meltem Kimya ve Teks. San. İth. İhr. ve Tic. A.Ş. ile Leba Sanayi Ürünleri İth. İhr. ve Paz. A.Ş. firmaları tarafından yapıldı.

Açılış kararında bugünden geçerli olmak üzere söz konusu ürünün soruşturma tamamlanıncaya kadar kayda alınmaya başlandığı ve önleme karar verilmesi halinde bu önlemin kayda alınma tarihine kadar geri götürülebileceği duyuruldu.

Başta üretici ve ithalatçılar olmak üzere ilgili tüm tarafların işbirliğine gelmemiş sayılmamak için 37 gün içinde gerekli dosyalarını tamamlayarak ilk başvurularını yapmaları gerekiyor.

Bu makalenin uzunluğu 147 kelimedir.