Güney Kore Menşeli İmplant Anti-Damping Önlemi İçin Soruşturma Yeniden Açıldı

Güney Kore Menşeli İmplant Anti-Damping Önlemi İçin Soruşturma Yeniden Açıldı

Güney Kore menşeli implant ithalatına karşı 12 Mayıs 2021 tarihinde damping soruşturması açılmış 14 Nisan 2022 tarihinde tamamlanan Soruşturma ile firma bazında yüzde 10 ila 25 arasında değişen oranlarda dampinge karşı kesin önlem alınmasına karar verilmişti.

Yerli üreticiler, ihracatçıların fiyat kırarak uygulanan önlemleri etkisiz kıldığını iddia ederek, soruşturmanın yeniden açılmasını talep etti. 16 Şubat 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Tebliğle Güney Kore’de yerleşik Megagen Implant Co. Ltd. ve Dio Corporation firmaları için soruşturmanın yeniden açılmasına karar verildi. Yerli  üreticiler Mode Medikal San. ve Tic. Ltd. Şti., Şanlılar Tıbbi Cihazlar ve Medikal Kimya San. ve Tic. Ltd. Şti. ve AGS Medikal Ürünleri İthalat İhracat Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılan başvuruya istinaden yürütülecek Soruşturmada Güney Kore menşeli 9021.29.00.00.00 GTİP’i altında sınıflandırılan “protez dişlerin bağlantı parçaları” (diş implantları) ithalatına yönelik yürürlükte bulunan dampinge karşı kesin önlemin ihraç fiyatlarının düşürülmesi suretiyle etkisiz kılınıp kılınmadığı araştırılacak.

Yapılan ön incelemede adı geçen firmalar için orijinal soruşturmada elde edilen normal değer ve önlem sonrası ihracat fiyatları kullanılarak hesaplanan önlem sonrası damping marjlarının, orijinal soruşturmada hesaplanan marjlara göre çok daha yüksek seviyelerde oluştuğu tespit edildi. Ayrıca, bu iki firmanın Güney Kore’den gerçekleşen ithalat içindeki payı orijinal soruşturmadaki damping marjına esas döneme göre önlemden sonraki 12 aylık dönemde önemli oranda yükseldiği belirlendi.

Ticaret Bakanlığınca bildirim gönderilen bütün ilgili tarafların 37 gün içinde soru formunu cevaplamaları gerekiyor. 


Bu makalenin uzunluğu 215 kelimedir.