Hindistan ile Morityus Arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması İmza Aşamasında

Hindistan ile Morityus Arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması İmza Aşamasında

Hindistan ile Morityus arasında müzakereleri devam eden Serbest Ticaret Anlaşması’nda (STA) imza aşamasına gelindiği açıklandı.

STA’nın Ekonomik İşbirliği ve Ortaklık Anlaşması şeklinde dizayn edildiği ve son derece derinlikli bir ekonomik Anlaşma özelliği taşıdığı bildiriliyor. Mal ve hizmet ticaretinin yanı sıra menşe, ticarette teknik engeller, bitki ve hayvan sağlığı ile ilgili düzenlemeler, ticaret politikası savunma araçları, anlaşmazlıkların halli gibi birçok ilave alan da Anlaşma kapsamında bulunuyor.

2018-19 döneminde 1.2 milyar dolar civarında olan iki ülke arası ticaret hacminin STA sonrası ciddi şekilde artması bekleniyor. Ayrıca, Morityus yıllık ortalama 8 milyar dolarlık miktarla Hindistan’a en fazla doğrudan yabancı yatırım yapan ikinci ülke konumunda yer alıyor.

Bilindiği gibi ülkemizle Morityus arasında 1 Haziran 2013 tarihinden beri yürürlükte bulunan bir STA bulunuyor. Hindistan ve Morityus arasındaki olası bir STA, ticaret sapması başta olmak üzere birçok yönden ülkemizi de yakından ilgilendiriyor.

Kaynak: India Today


Bu makalenin uzunluğu 135 kelimedir.