Hindistan Türkiye’den İthalatı Zorlaştıracak Adımlar Attığı Yolundaki Haberleri Yalanladı

Hindistan Türkiye’den İthalatı Zorlaştıracak Adımlar Attığı Yolundaki Haberleri Yalanladı

Bilindiği gibi Ekim ayından bu yana dış basında çıkan bazı haberlerde, Hindistan’ın Keşmir’le ilgili politikaları dolayısıyla Türkiye ve Malezya’ya bazı ticari önlemler almaya hazırlandığı yolunda iddialar bulunuyor.

Hükümet kaynaklarına dayandırılan bu haberlere göre tarife ve tarife dışı bazı engellemeler üzerinde durulduğu; özellikle ithalatı hızlı bir şekilde azaltmak için teknik düzenlemelerin zorlaştırılması, ilave kalite şartlarının getirilmesi ve korunma önlemleri gibi hızlı sonuç verebilecek önlemlere odaklanıldığı bildiriliyordu. Hindistan Ticaret Bakanı Piyush Goyal iddiaları kesin bir dille yalanlayarak Türkiye’den yaptıkları ithalata karşı herhangi bir kısıtlama çalışmalarının olmadığını açıkladı.

Buna karşın Malezya tarafından yapılan resmi açıklamada özellikle palm yağı ithalatında resmi bir düzenleme olmamakla birlikte ticareti zorlaştırıcı bazı uygulamalar konusunda Malezya’nın tüm haklarını kullanacağı açıklandı.

Hindistan resmi istatistiklerine göre Hindistan’ın Türkiye’ye ihracatı 5.45 milyar dolarken Türkiye’den 2.38 milyar dolarlık ithalat yapıyor. Bu rakamlar, alınacak olası önlemlere Türkiye tarafından karşılık verilirse Hindistanlı ihracatçıların daha ciddi şekilde etkileneceğini açıklıkla ortaya koyuyor. Ülkenin, Malezya olan ticaret hacmi ise 17.24 milyar dolara ulaşırken bu ülke olan ticarette Hindistan 4.4 milyar dolar ticaret açığı veriyor.

Kaynak: The Edge Markets


Bu makalenin uzunluğu 167 kelimedir.