İhracat Teşvik Başvurularında Dövizle Sözleşme Yasağı

İhracat Teşvik Başvurularında Dövizle Sözleşme Yasağı

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ihracatta devlet yardımları kapsamında başvuru yapan ihracatçı firmaların sundukları belgelerde dövizle sözleşme kısıtlamalarına uyulması gerektiği yönünde tüm ihracatçılara yönelik bir bilgilendirme yapıldı.

Ticaret Bakanlığının 17 Ekim 2018 tarihli bilgilendirmesine göre destek başvurusuna konu yurt içinde gerçekleştirilen harcamalarla ilgili tüm harcama belgelerinin (sözleşme, fatura ve ödeme belgesi) Türk Lirası cinsinden belirlenmesi gerekiyor. Destek başvuru belgelerinin kısmen veya tamamen döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak belirlenmesi halinde başvuru değerlendirmeye alınmayacak.

İhracatta devlet yardımları başta yurt dışında gerçekleştirilen fuar katılımları, markalaşma destekleri, Turquality, Tasarım, Pazara Giriş Faaliyetleri, Yurtdışı Birim Açma, URGE olmak üzere birçok ihracata destek mekanizmasını kapsıyor.

Destek başvurusunda bulunacak ihracatçıların herhangi bir sorun yaşamamak için bu konuya hassasiyet göstermeleri büyük önem taşıyor.

Bu makalenin uzunluğu 116 kelimedir.