İhracata Sağlanan Devlet Yardımlarında Rekor Kırıldı

İhracata Sağlanan Devlet Yardımlarında Rekor Kırıldı

İhracata yönelik devlet yardımlarında 2019 yılında rekor kırıldı ve 2,4 milyar lirası mal ihracatına yönelik olmak üzere toplam 3,2 milyar liralık devlet desteğine ulaşıldı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada 2020 yılı için mal ve hizmet ihracatı için toplam 3,8 milyar liralık destek bütçesi ayrıldığı, bunun 3,1 milyar lirasının mal ihracatı için tahsis edildiği ilan edildi.

Ur-Ge, Turquality ve Marka Programı, Tasarım Destekleri, Küresel Tedarik Zinciri, Fuar Destekleri, Yurtdışı Ofis Kiraları ve Tanıtım Faaliyetlerine, Pazar ve Sektör Araştırmaları ihracatta devlet yardımlarının alt başlıklarını oluşturuyor.

Firmaların ihracat kabiliyetlerini artırmada önemli desteklerden olan Ur-Ge Projeleri ile firmaların kümelenme mantığıyla bir araya getirilirken firmaların üç aşamalı projelerinin masraflarının da yüzde 75'i karşılanıyor. Geçen yıl Ur-Ge kapsamında 78 proje müracaatı alındığı açıklanırken 10 yıldır yürürlükte olan bu destek mekanizması ile 10 binden fazla firmaya ulaşıldı.

Diğer yandan, 188 firma 199 markasıyla Turquality, 124 firma 126 markasıyla Marka programı kapsamında olmak üzere toplam 312 firma 325 markasıyla Turquality ve Marka Programı kapsamında bulunuyor.

Üst limitin 1 milyon dolar olduğu Küresel Tedarik Zinciri Programına 2019 yılında 30 proje dahil edilirken 29 farklı firmaya destek ödemesi yapıldı. KOBİ'lerin ihracatçı pozisyonuna ulaşabilmeleri açısından son derece kritik bir role sahip olan Fuar Desteklerinden 2019'da müracaat eden 2 bin 557 firma 56,8 milyon lira destek aldı.Türkiye'de üretilen ürünlerin satış ve pazarlamasını yapmak amacıyla yurt dışında açılan ofis, depo, showroom, mağaza gibi birimlerine toplam 169,4 milyon lira destek ödemesi yapıldı.

Firmaların ilgilendiği pazar veya sektör hakkında rapor satın alma maliyetlerinde yüzde 60, STK'lerin söz konusu satın almalarında da yüzde 75 destek verilirken, bu destek kalemine de 102 müracaat kapsamında 7,7 milyon lira ödeme yapıldı.


Bu makalenin uzunluğu 255 kelimedir.