İran Kazakistan’la Ticaretinde Takasın Payını Artırmayı Önerdi

İran Kazakistan’la Ticaretinde Takasın Payını Artırmayı Önerdi

İran, ikili ticaret ilişkilerini derinleştirmek için Kazakistan ile takas esaslı bir sistem kurmaya hazır olduğunu bildirdi. İki ülke Devlet Başkanları arasında yapılan bir telefon görüşmesinde demiryolu ve karayolu transit ve bankacılık işbirliğinin geliştirilmesinin yanı sıra, iki ülke vatandaşları için vize kolaylaştırma anlaşmasının sonuçlandırmanın da önemine dikkat çekildi.

İran Devlet Başkanı yapılan görüşmede, yeni koronavirüs pandemisinin neden olduğu krize rağmen, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere ilaveten Avrasya Ekonomik Birliği (EAEU) içindeki ilişkilerin de yüksek düzeyde sürdürüldüğünü söyledi.

Kazakistan Parlamentosu geçtiğimiz hafta Kazakistan ile İran arasında sivil konularda karşılıklı adli yardım anlaşmasının onaylanmasına ilişkin Tasarıyı onaylamıştı. Söz konusu Anlaşma, iki ülke arasındaki hukuki konularda ikili işbirliğini güçlendirmek ve sivil konularda hukuki yardım sağlamak, her iki devlet vatandaşlarının ve tüzel kişilerinin hak ve menfaatlerini korumak için etkili bir ikili mekanizma oluşturmayı amaçlıyor. Ticaretin yerel paralarla yapılabilmesi için iki ülke arasındaki görüşmelerse 2018 yılından beri devam ediyor.

İran, Kazakistan ve Türkmenistan’la Basra Körfezinde bağlanmasını sağlayacak ve Asya pazarlarına erişimi kolaylaştıracak bir boru hattının inşası da dahil olmak üzere çeşitli petrol ve gaz projelerinde Kazakistan ile ortaklıklarını devam ettiriyor.

Kaynak: CaspianNews


Bu makalenin uzunluğu 172 kelimedir.