İran'a Konfeksiyon Ürünleri İhracatı

İran'a Konfeksiyon Ürünleri İhracatı

ABD’nin yaptırımları sonrasında İran dış ticaret rejiminde önemli değişikliklere giderek hazır giyim ürünlerinin de aralarında olduğu 1.339 üründe ithalat yasağı kararı almıştır.

İran tarafından ithalat yasağı getirilen ürünler arasında yer alan hazır giyim ürünleri aynı zamanda 2016 yılından itibaren İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan “İran’da Konfeksiyon Ürünleri Satışı Yapan Şirketler İçin Düzenleme Genelgesi” (Genelge) kapsamına da girmektedir.

Bu Genelge, yabancı bir firmanın söz konusu ürünlerde ithalat yapabilmesi için ithalat miktarının belirli bir kısmını ya İran’daki üreticilere vereceği sipariş ile tedarik etmesi veya İranlı temsilcisi ile ortak ya da tek başına İran’da üretim tesisi kurarak ilk 2 sene için ithalat miktarının %20’sini İran’da üretmesi ve söz konusu üretimin %50’sini başka bir ülkeye ihraç etmesini, ayrıca, üçüncü yıldan itibaren her yıl için İran’da üretim miktarında %5 artış yapılmasını öngörmektedir.

Bir ürünün hem yasaklama listesinde hem de Genelge'de yer alması çelişkili bir durum yarattığından özellikle İran'da üretim yapan Türk firmalar açısından sıkıntılar ortaya çıkmaktadır.

Türkiye'nin İran resmi makamları ile yaptığı görüşmeler neticesinde Türk firmalarının hazır giyim sektöründeki öneminin bilincinde olarak ve bu konuda firmaların haklı olduğu düşüncesiyle konunun yeniden değerlendirildiği ve söz konusu 1.339 kalemlik listenin özellikle otomotiv, konfeksiyon ve beyaz eşya sektörlerinde hafifletilmesi veya bazı istisnalar getirilmesi için çalışma yapıldığı bilgisi paylaşılmıştır. Ancak çalışmaların ne zaman neticeleneceği konusunda kesin bir tarih bilgisi verilmemiştir.

Kaynak:İTKİB

Bu makalenin uzunluğu 212 kelimedir.