İran’da İşlenmemiş Bazı Madenlerin İhracat Vergileri Düşürüldü

İran’da İşlenmemiş Bazı Madenlerin İhracat Vergileri Düşürüldü

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı işlenmemiş bazı madenlerin ihracat vergilerinin düşürülmesine karar verdi.İran’da yerli üreticileri desteklemek ve katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesini sağlamak amacıyla geçtiğimiz yılın Eylül ayında işlenmemiş bazı madenlerin ihracatına yüzde 25’e varan oranlarda gümrük vergisi getirilmişti.

Yeni düzenlemeyle 30 Ocak 2020’den itibaren uygulanmak üzere; bakır cevherinin ihracat vergisi yüzde 10’dan yüzde 5’e, krom cevherinin ihracat vergisi yüzde 25’ten yüzde 10’a, kurşun cevherinin ihracat vergisi yüzde 20’den yüzde 12’ye,çinko cevherinin ihracat vergisi ise yüzde 20’den yüzde 12’ye düşürüldü. Buna karşın demir cevherinin ihracat vergisinin yüzde 25’lik ihracat vergisinde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

İran Madenler ve Maden Endüstrilerinin Geliştirilmesi ve Islahı Kurumu tarafından yayımlanan verilere göre Iran takviminin 8 inci ayında (23 Ekim-21 Kasım 2019) demir cevheri ihracatı bir önceki aya göre yüzde 75,43 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 80,32 düşüşle 311 bin ton oldu. İran’ın 4,5 milyar ton ile dünya demir cevheri rezervlerinin yüzde 3’üne sahip olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak:Financial Tribune

Bu makalenin uzunluğu 153 kelimedir.