İran'dan İnşaat Demiri İthalatındaki Artış Türk Üreticileri Tedirgin Ediyor

İran'dan İnşaat Demiri İthalatındaki Artış Türk Üreticileri Tedirgin Ediyor

İran'ın çelik sektöründe son yıllardaki büyük kapasite artışı ve Türkiye'ye yaptığı ihracat yerli üreticiler tarafından endişeyle takip ediliyor.

İthal ürünlerin kendilerinin muhatap olduğu standartları taşımadığını ve bu şekilde kendi maliyetleri ile mukayese edilemeyecek düşük fiyatlarla Türkiye'ye sevk edildiğini savunan üreticiler, başta inşaat demiri olmak üzere İran menşeli demir-çelik ürünlerine önlem alınmasını istiyor.

İran'a uygulanan ABD ambargosunun da durumu güçleştiren bir parametre olduğu, ihraç imkanları daralan İran hükümetinin demir-çelik sektörüne kayda değer sübvansiyonlar sağladığı dile getirilen argümanların başında geliyor.

İthalatın özellikle bu yıl içinde ciddi oranda arttığına işaret eden sektör temsilcileri, yapılan ithalatın neredeyse tamamının inşaat demirinden oluştuğunu, ithalatın sadece yerli üretimi zarara uğratmasının ötesinde deprem kuşağında yer alan ülkemiz açısından kamu güvenliği yönünden de büyük risklere sebebiyet verdiği vurgulanıyor.

Gümrük vergilerinin artırılması, ticaret politikası savunma araçlarının devreye sokulması, standart ve teknik düzenlemelerin sıkılaştırılması sektörün başlıca talepleri arasında bulunuyor.

Bu makalenin uzunluğu 134 kelimedir.