İran'ın Avrasya Ekonomik Birliği'ne Katılımı

İran'ın Avrasya Ekonomik Birliği'ne Katılımı

İran'ın 2018 yılı başında Avrasya Ekonomik Birliği'ne (EAEU) gireceği açıklandı.

2014 yılında kurulan EAEU, Avrasya'nın büyük ekonomileri arasında ortak bir pazarın oluşturulmasını ve ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasını hedefliyor. Ayrıca, ortak yatırım projelerinin artırılması, taşımacılık altyapısının geliştirilmesi için ortak projelerin hayata geçirilmesi, özellikle enerji alanında uzun vadeli yatırımların yapılması da Birliğin amaçları arasında bulunuyor.

Rusya tarafından kurulan Birliğin üyeleri arasında Ermenistan, Beyaz Rusya, Kazakistan ve Kırgızistan yer alıyor.

Halihazırda Vietnam, Özbekistan ve Moldova ile Serbest Ticaret Anlaşmaları bulunan Birliğin Tayland ile olan müzakereleri ise devam ediyor. Birliğe giriş müzakerelerini sürdüren İran'ın girişinden sonra zaten artış eğiliminde olan Rusya ile olan ticaretinin çok ciddi bir ivme kazanması bekleniyor.

Orta vadede ortak para birimine geçiş gibi bir hedefi de bulunan Birliğin dolar bağımlılığını ortadan kaldırması ana amaçlardan birini oluşturuyor.

İran'ın girişi ile beraber daha da güçlenecek olan Birlik, İran ve Rusya ile artan ticari ilişkileri dolayısıyla Türkiye için de güçlü bir alternatif olarak ortaya çıkma potansiyeli taşıyor.

Bu makalenin uzunluğu 149 kelimedir.