İspanyalı Narenciye Üreticileri Türk Ürünlerine Karşı Korunma Önlemi İstiyor

İspanyalı Narenciye Üreticileri Türk Ürünlerine Karşı Korunma Önlemi İstiyor

İspanyalı üreticiler başta Türk ve Mısır menşeli ürünler olmak üzere ülkeye gittikçe artan oranda giren narenciye ithalatına karşı önlem alınmasını istiyor.

Valencia Tarımsal Ürün Üreticiler Birliği (AVA-ASAJA) İspanya Tarım Bakanlığı'na yaptığı başvuruda, usulüne uygun olarak yapacakları korunma önlemleri soruşturması başvurusu için gerekli adımların atılmasında kendilerine yardım edilmesini istedi.

Söz konusu başvuruda özellikle Türk ve Mısır menşeli ürünlerin son beş yılda çok ciddi oranda arttığı, bu ülkelerden yapılan ithalatın pazar payının da kayda değer şekilde arttığı vurgulandı. Güney Afrika'dan yapılan ithalatta da artış olmasına rağmen esas haksız rekabet şartlarının Türk ve Mısır menşeli ürünlerde yaşandığı belirtilerek bir korunma önleminin acilen alınması istendi.

İspanya istatistiklerine göre 2014-2018 döneminde Türkiye'den yapılan narenciye ithalatı yüzde 18.2 artış göstererek 285 bin tona ulaştı. Bahsedilen dönemde İspanya'nın narenciye ithalatının 1.5 milyon tona ulaşan çok büyük bir kısmı Güney Afrika, Mısır ve Türkiye tarafından karşılandı.

İspanyol üreticiler durumun sürdürülemez olduğunu, haksız rekabete karşı hükümetin acilen önlem alması gerektiğini savunduklarından konuya ilişkin baskılarını artırmaları bekleniyor. Durumun özellikle Türk üretici birlikleri ve ihracatçılar tarafından yakından takip edilmesi gerekiyor.

Kaynak: FreshPlaza

Bu makalenin uzunluğu 167 kelimedir.