İtalyan Üreticiler Türkiye'ye Yatırım İmkanlarını Araştırıyor

İtalyan Üreticiler Türkiye'ye Yatırım İmkanlarını Araştırıyor

Türk Lirası'nın Euro karşısında değer kaybetmesi birçok Avrupalı üreticinin Türkiye ile ticaretinde yeni imkanlar aramasına sebep oldu.

Ocak-Ağustos dönemi itibariyle Ülkemize ihracatı 7.2 milyar dolara ulaşan İtalya, Türkiye pazarındaki varlığının piyasalardaki dalgalanmalardan olumsuz etkilenmemesi için firmalarının başta organize sanayi bölgeleri olmak üzere ülkemizdeki yatırımlarını artırma olanaklarını araştırıyor.

İstanbul'da bulunan İtalyan Ticaret Ajansının koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda, yatırım imkanları altyapı, lojistik, üretim ve hammadde kaynaklarına yakınlık, kümelenme gibi açılardan etüt ediliyor.

İtalya'nın Türkiye'ye ihracatında en önemli sektörler arasında olan otomotiv, kimyasallar, ilaç ve eczacılık ürünleri, makine aksam ve parçaları gibi alanlardaki firmaların yatırım konusunda son derece istekli olduğu belirtiliyor.

Türk Lirasındaki değer kaybının iyi değerlendirilebilirse ithal ürünlerin Türkiye'deki yatırımlarla ikame edilmesinin önünü açabileceği ve bu tür girişimlerin politik öncelikle ele alınmasının bu süreci hızlandırabileceği değerlendiriliyor.

Bu makalenin uzunluğu 119 kelimedir.