İthalatta Kayıt Sistemine Geçişle Yurtdışındaki İhracatçıların İzlenebilirliği Artırılacak

İthalatta Kayıt Sistemine Geçişle Yurtdışındaki İhracatçıların İzlenebilirliği Artırılacak

İthalat denetimlerinin etkinliği ve ülkemize ihracat yapan yurtdışındaki yabancı firmaların izlenebilirliğinin arttırılması amacıyla Ticaret Bakanlığınca "İthalatta İhracatçı Kayıt Sistemi (İİKS)" programı oluşturulmuştur.

Ülkemize ihracat yapan yurtdışındaki ihracatçı firmaların sisteme kayıtları yapılarak firma bazında tekil bir numara (İİKS numarası) üretilmektedir.

25 Mart 2019 tarihi itibariyle sisteme kaydı olmayan ihracatçılardan yapılan ithalat işlemlerinin tamamlanamayacağı göz önüne alındığında, Firmalarımızın mağdur olmaması için konuya hassasiyet göstermesi büyük önem taşımaktadır.

Sisteme kayıtlı olmayan firmaların BİLGE Sistemi kullanıcı adı ve şifreleri ile bu linkten sisteme giriş yaparak kayıt işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. İhracatçı firmanın kaydının bulunup bulunmadığı sistemde “Firma Ara” bölümünden firma adı ile sorgulanarak öğrenilebilecektir.

BİLGE Sisteminde; İİKS numarası ithalat beyannamesinin 2 no.lu “Gönderici” hanesinde yer alan “Kimlik No” bölümüne yazılacak ve sistem tarafından firma unvanı ve ülke kodu bu haneye otomatik olarak getirilecektir. Bu hanenin doldurulmaması halinde beyanname tesciline izin verilmeyecektir.

Bu makalenin uzunluğu 132 kelimedir.