Katar Gıda Ürünleri İthalatına Yeni Düzenleme Getirdi

Katar Gıda Ürünleri İthalatına Yeni Düzenleme Getirdi

Katar Kamu Sağlığı Bakanlığı Liman Sağlık ve Gıda Kontrol Birimi gıda ürünleri ithalatı ile ilgili yapılan yeni düzenlemeyi 22 Mart 2020 tarihli bildirimiyle duyurdu.

Buna göre Covid-19 salgınına ilişkin tüketicilerin sağlıklarının korunması amacıyla Katar’a ithal edilecek tüm gıda ürünleri sevkiyatlarının ilgili ülkenin yetkili makamlarınca onaylanmış “çalışanlar aracılığıyla ya da yapılan işlemlerle ilgili olarak herhangi bir şekilde Covid-19 coronavirüsü bulaşmamasını garanti altına almak için gerekli tüm tedbirler alınmıştır” şeklinde bir metni içeren sertifika ya da bildirim ile gönderilmesi gerekiyor.

Söz konusu sertifika veya bildirimde "All necessary measures have been taken to ensure that the consignment is not contaminated with coronavirus Covid-19, whether it relates to workers or procedures." şeklindeki ibarenin mutlaka bulunması gerekiyor.

Anılan Kurum, söz konusu beyanın ilgili ülkedeki yetkili makamlar tarafından onaylanmış olması tercih edilmekle birlikte ihracatçı ya da taşıyıcı firmalar tarafından doğrudan yapılan beyanların da kabul edileceğini belirtti. Uygulama, 25 Mart 2020 tarihinden itibaren sevkiyatı yapılacak ürünler için geçerli olacak.Bu makalenin uzunluğu 149 kelimedir.