Kaynak Makinesi İthalatına Damping Gözden Geçirme Soruşturması Açıldı

Kaynak Makinesi İthalatına Damping Gözden Geçirme Soruşturması Açıldı

24 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ ile yürürlükte olan damping önleminin devamı için kaynak makinesi ithalatına nihai gözden geçirme soruşturması (NGGS) açıldı.

Soruşturma, yerli üretici Magma Mekatronik Makine San. ve Tic. A.Ş. tarafından gerçekleştirilen ve Kaynak Tekniği San. ve Tic. A.Ş., Demiriz Elektrik İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti., Can Makina Elektrik ve İnş. San. A.Ş. ve Nuriş Elektrik ve Kaynak Mak. San. Tic. A.Ş. tarafından desteklenen başvuruya istinaden başlatıldı.

Bu kapsamda Çin menşeli 8515.39 gümrük tarife pozisyonu altında sınıflandırılan “Diğerleri (Yalnız aksesuarları hariç net 13 kg ve altındaki kaynak makineleri)” tanımlı eşya için damping soruşturması yürütülecek. Hâlihazırda söz konusu ürünler için adet başına 29 ila 154 ABD Doları arasında firma bazında değişen tutarlarda dampinge karşı kesin önlem uygulanıyor.

Soruşturmaya taraf olmak isteyen ithalatçı, ihracatçı, üretici veya ilgili sivil toplum örgütlerinin en geç 37 gün içinde gerekli soru formlarını doldurarak süreci başlatmaları gerekiyor.


Bu makalenin uzunluğu 144 kelimedir.