Kazakistan'da Türk Sanayi Bölgesi Kurulması

Kazakistan'da Türk Sanayi Bölgesi Kurulması

Kazakistan Cumhuriyeti Yatırım ve Kalkınma Bakanlığı, Ulusal Girişimciler Odası (ATAMEKEN) ve Uluslararası Ticaret Odası üyelerinden oluşan bir ticaret heyeti iş görüşmelerinde bulunmak üzere İstanbul’da görüşmeler yaptı.

Söz konusu ticaret heyetinde, enerji, tekstil, madencilik, eczacılık, havacılık, tarım, mühendislik, demir yolu, inşaat, ışıklandırma ve gıda endüstrileri alanında üretim yapan şirketlerin temsilcileri yer aldı.

Ticaret Heyetinin görüşmelerinde iki ülke arasındaki ticaretin artmasına önemli bir katkı yapması beklenen Almatı şehrinde bu ay içinde bir Türk Sanayi Bölgesi kurulacağı bildirildi. Sanayi Bölgesinin kurulacağı alanda arazi, altyapı, elektrik ve vergi alanında avantajların söz konusu olduğu, yatırımcıların öncelikli sektörlerde pazara girişte önemli avantajlar elde edeceği belirtildi.

Görüşmelerde ayrıca, Kazakistan'daki ekolojik açıdan temiz tarım ürünlerinin Türkiye için cazip olabileceği ifade edilerek et ürünleri, tahıl ve baklagillerin (mercimek, nohut, maş fasulyesi ve bezelye) bu ürünlerin başında geldiğine dikkat çekildi.

Kaynak:CNNTürk

Bu makalenin uzunluğu 128 kelimedir.