Kenya Türkiye'nin Çay İthalatındaki Yüksek Tarifeleri İndirmesini İstiyor

Kenya Türkiye'nin Çay İthalatındaki Yüksek Tarifeleri İndirmesini İstiyor

Kenya Ulusal Ticaret ve Sanayi Odası (KNCCI) Türkiye'nin çay ithalatında uyguladığı yüksek gümrük vergilerini indirmesi için girişimlerde bulunma kararı aldı.

KNCCI'den yapılan açıklamada yüzde 145'lik tarifenin çok yüksek olduğu ve bu oranın yol açtığı kaçakçılık faaliyetlerinin Türkiye açısından vergi kaybı yaratmasının yanı sıra Türk tüketicilerinin de refah kaybına neden olduğu vurgulandı. Ayrıca, Kenya'nın Türk ürünlerine uyguladığı vergi oranlarının yüzde 25 civarında olmasına karşın Türkiye'nin Kenya menşeli ürünlere uyguladığı yüzde 145'lik verginin asimetrik olduğu ve ticaretin gelişmesini engellediği ifade edildi.

KNCCI'ye göre tarife oranlarına ek olarak Kenya'dan yapılan çay ithalatında ihtisas gümrüğü uygulaması da ticaret önündeki bir diğer engeli oluşturuyor ve iki ülke arasında ticaretin geliştirilebilmesi için bu uygulamanın acilen sonlandırılması ve serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin başlatılması gerekiyor.

Kenya istatistiklerine göre 2017 yılında Türkiye Kenya'dan 6.37 milyon dolar tutarında çay ithalatı yaptı. Aynı dönemde Kenya'nın Türkiye'ye toplam ihracatı 23.14 milyon dolar; Türkiye'den toplam ithalatı ise 156.05 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Kenya Türkiye'ye genel olarak tarımsal ürünler ve hammadde satarken, Türkiye'den elektrikli ürünler ve gübre satın aldı.

Bu makalenin uzunluğu 161 kelimedir.