Kesik Elyaf İpliği İthalatı İçin Damping Soruşturması Açıldı

Kesik Elyaf İpliği İthalatı İçin Damping Soruşturması Açıldı

31 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ ile Çin, Endonezya, Hindistan, Malezya, Pakistan, Tayland ve Vietnam menşeli kesik elyaf ipliği ithalatında mevcut damping önleminin devam edip etmeyeceğine karar vermek üzere bir Nihai Gözden Geçirme Soruşturması (NGGS) açıldı.

Yerli üreticiler Selçuk İplik San. ve Tic. AŞ., Merinos Halı San. ve Tic. A.Ş., Şireci Tekstil San. ve Tic. A.Ş., Mem Tekstil San. ve Tic. A.Ş., ÇMS Çavuş Metal Tekstil San. ve Tic. A.Ş., Oğuz Tekstil San. ve Tic. A.Ş., Karteks Tekstil San. ve Tic. A.Ş., Bakırlar Tekstil San ve Tic. A.Ş., Kıvanç Tekstil San. ve Tic. A.Ş., Kipaş Mensucat A.Ş., Ensar Tekstil San. ve Tic. A.Ş. ve Arateks San. ve Tic. A.Ş. firmaları adına Gaziantep Sanayi Odası tarafından yapılan ve Adana Mensucat San. ve Tic. A.Ş., Balsuyu Mensucat San. ve Tic. A.Ş., Ersur Tekstil San. ve Tic. A.Ş., Kütükçüoğlu Mensucat San. ve Tic. A.Ş., Nipaş Tekstil San. ve Tic. A.Ş., Orteks Tekstil Ürünleri San. ve Tic. A.Ş., Ritaş Pazarlama İç ve Dış Tic. A.Ş., Tapeten Mensucat Sanayi A.Ş. ve Yünteks San. ve Tic. A.Ş. firmaları tarafından desteklenen başvuruya istinaden açılan NGGS; 55.08, 55.09 (5509.52, 5509.61, 5509.91 gümrük tarife alt pozisyonları hariç), 55.10 (5510.20 gümrük tarife alt pozisyonu hariç) ve 55.11 Gümrük Tarife Pozisyonlarında sınıflandırılan “sentetik veya suni devamsız liflerden iplikleri (kesik elyaf ipliği)” kapsıyor.

Yapılan başvuruda söz konusu üründeki dampingin ve yerli üretim üzerindeki zararının devam ettiği gerekçesiyle önlemin 5 yıl daha devam ettirilmesi isteniyor.

Soruşturmaya müdahil olmak isteyen üretici, ihracatçı, ithalatçı veya sektör temsilcilerinin ilgili soru formlarını 30 gün içinde doldurarak sürece müdahil olması gerekiyor.

Bu makalenin uzunluğu 252 kelimedir.