Kore ve Çin Arasında Damping Tartışması

Kore ve Çin Arasında Damping Tartışması

Güney Kore Çin'in kimyasal ürünlerde kendisi aleyhine yürüttüğü anti-damping soruşturmalarını adil ve objektif şekilde yürütmesini talep ediyor.

İki ülke arasında 2015 yılı Aralık ayında yürürlüğe giren bir Serbest Ticaret Anlaşması bulunmasına rağmen Çin'in G.Kore aleyhine açtığı TPSA Soruşturmalarında ciddi bir artış eğilimi göze çarpıyor.

Çin, geçtiğimiz Haziran ayında Güney Kore aleyhine polistren üretiminde hammadde olarak kullanılan stiren monomerler için antidamping soruşturması başlatmıştı. Bu ürünler plastik ve köpük üretiminde ara girdi olarak kullanılıyor.

Kasım ayında ise yakıt hortumları, conta, bobin gibi eşyanın üretiminde hammadde olarak kullanılan nitrl butadien lastik için bir başka antidamping soruşturması açıldı.

Yine Kasım ayı içinde tamamlanan bir başka soruşturmada ise G.Koreli Kumho P&B Chemicals adlı firmaya etil izobutil keton adlı kimyasalda %29.9 oranında dampinge karşı kesin önlem alınmıştı.

Çin, Güney Kore'nin en büyük ticaret partneri konumunda olup iki ülke arasındaki ticaret hacmi 2015 yılında 227.4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu makalenin uzunluğu 137 kelimedir.