Lübnan Türkiye'den Bisküvi ve Deterjan İthalatını Yasakladı

Lübnan Türkiye'den Bisküvi ve Deterjan İthalatını Yasakladı

Lübnan, yerli üretimini korumak gerekçesiyle Türkiye'den bisküvi ve deterjan ithalatını yasakladı.

Lübnan Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türk lirasındaki değer kaybının Türk ürünlerini çok ucuz konuma getirdiği ve ülkelerine ithalatı çok artırdığı belirtilerek özellikle bu iki ürün için yasak getirildiği belirtildi.

Kabine toplantısı sonrasında alınan yasak kararının iki ülke ticari ilişkilerinde ciddi bir değişmeye neden olmayacağı, Türkiye lehine olan ticaret hacminin bu özelliğini devam ettireceği vurgulandı. Lübnan istatistiklerine göre Türkiye'nin ihracatı 780 milyon $ civarındayken, ithalatı ise 120 milyon $ seviyesinde bulunuyor. Alınan yasaklama kararının yaklaşık 30 milyon $ tutarındaki bir hacmi etkilemesi bekleniyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada ayrıca, Lübnan yerli üreticilerinin sıklıkla Türk ürünlerinin damping ve sübvansiyonlu olduğu yolunda kendilerine başvurdukları ve ısrarla birçok ürüne karşı önlem alınmasını istedikleri ifade edildi.

Bu ayın başında anılan Bakanlık tarafından Almanya, Britanya, Fransa, Litvanya, Polonya ve ülkemiz menşeli 1904.10, 1905.90 ve 1905.32 Gümrük Tarife Pozisyonlarında sınıflandırılan mısır , pirinç ve buğday gevrekleri ithalatına karşı bir anti-damping soruşturması başlatılmıştı.

Bu makalenin uzunluğu 152 kelimedir.