Lübnan'da Dövizle İşlemlerdeki Son Dönem Gelişmeleri

Lübnan'da Dövizle İşlemlerdeki Son Dönem Gelişmeleri

Bilindiği gibi Lübnan'da 17 Ekim 2019'da başlayan ve halen devam eden sivil karışıklık hali ülke ekonomisinde ciddi olumsuzluk doğurarak Eylül ayı sonundan itibaren ülkede önemli bir döviz likiditesi sorunu ortaya çıkardı.

Beyrut Ticaret Müşavirliği tarafından yapılan bir bildirimde, ilgili mevzuatta herhangi bir değişiklik yapılmamakla beraber bankaların piyasalara döviz sunumunda her geçen gün yeni fiili kısıtlamalara yöneldiği, ATM'lerden ABD Doları hizmetinin tamamen durdurulduğu, gişe işlemlerinde de kişisel hesaplarda haftalık 500 ABD Doları çekme sınırlamasının uygulanmaya başlandığı, ilan edilen resmi kura karşılık serbest piyasada daha yüksek oranlardan paralel bir döviz kuru oluştuğu ifade edilmektedir.

Lübnanlı firmaların bu gelişmeler sebebiyle dış ticaret işlemlerinde, özellikle ithalat karşılığı olarak döviz transferlerinde ve zamanında ödeme konusunda büyük sorun yaşadıkları bildirilmektedir.

Bu açıdan söz konusu ülke ile ticaret yapan firmalarımızın bu konuda muhatabından Bankalarca işlem bazında yapılan değerlendirmenin sonucunu almadan ürün teslimi konusunda dikkatli olmaları önerilmektedir.


Bu makalenin uzunluğu 136 kelimedir.