Makarna ve Bulgur İhracatına Kısıtlama Getirildi

Makarna ve Bulgur İhracatına Kısıtlama Getirildi

Ülkemizden gerçekleştirilen ihracatta bazı ürün gruplarının ihracı ekonomik, güvenlik, ülke ihtiyacı gibi bazı nedenlerle kayda tabi bulunmaktadır.

İhracı kayda bağlı mallar, Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan Tebliğlerle belirlenerek ilan edilmekte ve bu malların ihracından önce gümrük beyannamelerinin Ticaret Bakanlığının (İhracat Genel Müdürlüğü) ön onayının alınmasını müteakip İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğince kayda alınması gerekmektedir.

1 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ ile makarna, bulgur ve buğday irmiği de ihracı kayda bağlı mallar listesine eklendi. Yeni düzenleme ile, makarna (söz konusu GTİP'in alt açılımlarında yer alan şehriye, kuskus, mantı, erişte ve hazır/anında noodle gibi tüm ürünler dahil), bulgur ve buğday irmiği (buğdayın kabaca öğütülmesinden elde edilen küçük parçalar ve buğday kaba unları) ihracatı ancak kayda alınması halide mümkün olabilecek.

Makarna Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (MÜSAD) verilerine göre 2019 yılında Türkiye'nin makarna ve durum buğdayı ihracatı 651 milyon dolar olarak kaydedilmişti. Salgının etkili olduğu 2020 yılında ise bu rakam 814 milyon dolara yükselmişti.


Bu makalenin uzunluğu 149 kelimedir.