Malezya,Hindistan ve Çin menşeli Polyester İplik İthalatı İçin Damping Soruşturması Açıldı

Malezya,Hindistan ve Çin menşeli Polyester İplik İthalatı İçin Damping Soruşturması Açıldı

4 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ ile Malezya, Hindistan ve Çin menşeli polyester iplik ithalatındaki mevcut damping önleminin devam edip etmeyeceğine karar vermek üzere bir Nihai Gözden Geçirme Soruşturması (NGGS) açıldı.

Korteks Mensucat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılan ve yerli üreticiler Polyteks Tekstil Sanayi Araştırma ve Eğitim A.Ş. ve Küçükçalık Mensucat Sanayi A.Ş. tarafından desteklenen başvuruya istinaden açılan NGGS, 5402.47 gümrük tarife pozisyonu altında sınıflandırılan polyester iplikleri kapsıyor.

2014 yılında alınan orijinal önlemden sonra 2016 yılında bir ara gözden geçirme damping soruşturması yapılmış ve önlemin devamına karar verilmişti. Yapılan son başvuruda söz konusu üründeki dampingin ve yerli üretim üzerindeki zararının devam ettiği gerekçesiyle önlemin 5 yıl daha sürdürülmesi isteniyor.

Soruşturmaya müdahil olmak isteyen üretici, ihracatçı, ithalatçı veya sektör temsilcilerinin ilgili soru formlarını 30 gün içinde doldurarak sürece müdahil olması gerekiyor.


Bu makalenin uzunluğu 130 kelimedir.