Malezya Menşeli Ağır Vasıta Lastik ÖEK Soruşturmasında Son Aşamaya Gelindi

Malezya Menşeli Ağır Vasıta Lastik ÖEK Soruşturmasında Son Aşamaya Gelindi

Malezya menşeli veya çıkışlı kauçuktan mamul dış lastik ithalatına karşı yürütülen önlemlerin etkisiz kılınması (ÖEK) Soruşturmasında nihai bildirim raporu açıklandı ve soruşturmada son aşamaya gelindi.

10 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete'de Yayımlanan Tebliğe göre Soruşturma 4011.20.90; 4011.70.00.00.00; 4011.80.00.00.00 ve 4011.90.00.00.00 gümrük tarife pozisyonları altında kayıtlı “ağır vasıta, zirai araç ve iş makineleri dış lastikleri (kauçuktan yeni dış lastikler)” adlı eşya için yürütülüyor. Bakanlığın re’sen başlattığı soruşturma, 2005 yılından beri Çin menşeli ürünlere uygulanan damping önleminin Malezya üzerinden etkisiz kılınmaya çalışıldığı şüphesine dayanıyor ve soruşturma tamamlanana kadar söz konusu ülkelerden yapılan ithalat Çin anti-damping önlemi olan yüzde 60 oranında teminata bağlanıyor.

Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından soruşturmada ulaşılan sonuç 16 Ağustos 2022 tarihinde açıklanan Nihai Bildirim Raporu ile ilgili tarafların görüşüne açıldı. Yürütülen soruşturmada Continental ve Golden Horse ünvanlı iki Malezyalı firma dışında hiçbir Malezyalı üretici işbirliğinde bulunmadı. Bakanlığın bulgularına göre Türkiye’ye gerçekleşen ithalat artışının büyük ölçüde iş birliğine gelen bu firmalardan kaynaklandı.

İşbirliğinde bulunan firmaların etkisiz kılma faaliyetinin olmamasına bağlı olarak da Çin’e uygulanan anti-damping önleminin Malezya’ya teşmiline gerek olmadığı kanaatinin açıklandığı Nihai Bildirim Raporu ilgili tüm tarafların görüşüne açıldı. Bu sürecin sonunda nihai Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanacak ve soruşturma tamamlanacak.Bu makalenin uzunluğu 189 kelimedir.