Menteşe İthalatı İçin Yürütülen Önlemlerin Etkisiz Kılınması Soruşturması Tamamlandı

Menteşe İthalatı İçin Yürütülen Önlemlerin Etkisiz Kılınması Soruşturması Tamamlandı

Almanya ve Hindistan menşeli/çıkışlı menteşeler, çekmece rayları ve benzeri eşya ithalatı için 3 Mayıs 2018 tarihinde açılan Önlemlerin Etkisiz Kılınması (ÖEK) Soruşturması tamamlandı.

Samet Kalıp ve Madeni Eşya San. ve Tic. A.Ş. ile Mobilya Aksesuar Sanayicileri Derneği (MAKSDER) tarafından yapılan şikayete istinaden başlatılan soruşturmada Çin’e karşı uygulamada olan anti-damping vergisinin Almanya ve Hindistan üzerinden etkisiz kılındığı iddiası araştırıldı.

4 Mayıs 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Tebliğe göre Almanya’dan yapılan ithalatta Hafele ve Hettich Gruplarının ana üreticiler olduğu tespiti yapılarak, bu Grupların işbirliğine geldikleri ve faaliyetlerinde herhangi bir etkisiz kılma durumunun söz konusu olmadığı sonucuna varıldı.

Hindistan’dan yapılan ithalatta ise yerinde incelemeye tabi tutulan bir firmanın  (Ipsa Business India Pvt Ltd) beyanlarında tutarsızlıklar tespit edildiği bu yüzden mevcut önlemi etkisiz kıldığı sonucuna varıldı. Diğer 3 Hindistanlı Firmaya ise (D.P. Garg & Co Pvt Ltd,3D Manufacturing LLP,Suraj Hinges Pvt Ltd.) üretici oldukları ve önlemi etkisiz kılma faaliyetlerinin olmaması yönüyle Hindistan’a teşmil edilen anti-damping vergisinden muafiyet sağlandı.Bu makalenin uzunluğu 154 kelimedir.