Mısır İnşaat Demirleri İthalatına Geçici Önlem Kararı Aldı

Mısır İnşaat Demirleri İthalatına Geçici Önlem Kararı Aldı

Mısır 31 Mart 2019 tarihinde inşaatlarda kullanılan yarı mamul niteliğindeki demir, alaşımsız çelik ve çelik çubuklar için başlattığı Korunma Önlemleri Soruşturmasında geçici önlem uygulanması kararı aldı.

Mısır Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, haksız rekabet halinin önlenmesi ve yerli üreticilerin korunması için bu kararın alındığı açıklanırken, geçici önlem kütükler için yüzde 15 çubuklar içinse yüzde 25 olarak uygulanacak.

Korunma Önlemleri Soruşturmalarında yıkıcı bir etkinin tespiti halinde soruşturmanın ilk aşamalarında geçici önlem alınabiliyor. Ancak alınan bu tür bir geçici önlemin süresi 180 günü geçemiyor.

Geçici önleme ek olarak Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanlığı kıymet belirlemelerinde dikkate alınmak üzere Soruşturma konusu ürünlerde uygulanacak bir referans kıymet listesini de gümrük idarelerine gönderdi. Bu listenin her ay piyasa koşullarına göre güncelleneceği bildirildi.

Mısır Maden Endüstrileri Federasyonu Soruşturmanın açılması da dahil geçici önleme ve referans kıymet uygulamalarına karşı çıkıyor ve bu kararların Mısır ekonomisine zarar verdiğini savunuyor.


Kaynak:EgyptIndependent


Bu makalenin uzunluğu 138 kelimedir.