Mısır'ın Hammadde İhracatını Yasaklama Çalışmaları

Mısır'ın Hammadde İhracatını Yasaklama Çalışmaları

Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanlığı katma değerli ihracatı artırabilmek için doğal hammadde ihracatını durduracak bir plan açıkladı.

Açıklanan Plana göre başta kum, granit, ham petrol, ince fuel oil, ham altın, altın tozu, bakır teller, beyaz peynir, bazı sebze ve meyveler, üre gübresi, yünden erkek giysileri, kokular ve koku özleri, patates ve soğan tohumları ve bazı mobilya ürünlerinin ihracatının kademeli olarak yasaklanması öngörülüyor.

Bakanlık tarafından yapılan toplantıya katılan özel sektör temsilcileri de katma değerli ürün ihracatının artırılabilmesi; ülke tarafından gönderilen ürünlerin işlenmiş hallerinin tekrar ithal edilmesi ile artan dış ticaret açığının önüne geçilebilmesi için hazırlanan Planı desteklediklerini açıkladı.

Aynı toplantıda Bakanlık ayrıca kapsamlı bir ticaret politikasının bileşeni olarak Afrika'nın en önemli 3 bloğuyla (Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı, Güney Afrika Kalkınma Birliği, Doğu Afrika Birliği) Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin sonuçlandırılması için çabalarının artırıldığı açıklandı.

Kaynak:EgyptIndependent

Bu makalenin uzunluğu 133 kelimedir.