Nepal Heyeti ÖEK Soruşturması İçin Türkiye'ye Geliyor

Nepal Heyeti ÖEK Soruşturması İçin Türkiye'ye Geliyor

Türkiye tarafından 29 Aralık 2017 tarihinde Bangladeş ve Nepal menşeli sentetik ve suni devamsız liflerden iplikler için önlemlerin etkisiz kılınması (ÖEK) soruşturması açılmıştır.

Söz konusu Soruşturmaya itirazlarını dile getirmek üzere Nepal Sanayi ve Ticaret Bakanlığı (MOICs) Müsteşar Yardımcısı başkanlığında bir resmi heyet Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda başta Soruşturmayı başlatan Ekonomi Bakanlığı olmak üzere diğer Türk Makamlarına ziyaretler gerçekleştirilecektir.

Nepal'in en önemli ihraç pazarlarından biri olması sebebiyle bu temaslarla Türkiye'nin alacağı olası önlemlerin önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

Açılan Soruşturmanın temel gerekçesi dampinge karşı önlemlerin Bangladeş ve Nepal üzerinden yapılan ithalatla etkisiz kılındığı olduğundan, Nepal yetkilileri üreticilerinin herhangi bir etkisiz kılma çabası içinde olmadıklarını Türk makamlarına ispatlamayı hedeflemektedir.

Ülkede bulunan dört üretici yıllık ortalama kırk bin ton üretim yapmakta ve üretimlerinin yüzde seksenini ihraç etmektedirler.

Kaynak: The Himalayan Times

Bu makalenin uzunluğu 124 kelimedir.